Nitqlərdə Xocalı həqiqətlərini dünyaya çatdırmağın təkcə vətəndaş borcu deyil, həm də insanlıq missiyası olduğu vurğulandı. Bu sözlər bir millətin vicdanına ünvanlanan çağırış idi.
Tədbirin açılışında nümayiş olunan film Xocalı Soyqırımının dəhşətlərini bir daha göz önünə gətirdi. Bu film sadəcə tarixi faktların xronikası deyildi, həm də insan vicdanına ünvanlanan bir fəryad idi. Şagirdlər və tələbələr bu səhnələr qarşısında yalnız izləyici olmadılar, həm də tarixin şahidi kimi iştirak etdilər. Onların gözlərində bir işıq vardı – bu işıq Xocalının qaranlığından doğan ədalət işığı idi.
Müəllimlərin və şagirdlərin marağı, kollektivin doğma münasibəti tədbirə sanki ailəvi bir ruh qatdı. Qonaqlar özlərini yad bir məkanda deyil, doğma bir ocaqda hiss etdilər. Xatirə Tahirova və Emil Əzizovun təşkilatçılığı tədbirin yüksək səviyyədə keçməsini təmin etdi. Onların fədakarlığı bir daha sübut etdi ki, təhsil yalnız bilik ötürmək deyil, həm də milli yaddaşı qorumaq missiyasıdır.
Xocalı Soyqırımı bir xalqın faciəsi olmaqla yanaşı, bütün bəşəriyyətin vicdanına ünvanlanan bir çağırışdır. Bu çağırışın cavabı isə yalnız yaddaşda deyil, həm də gənc nəsillərin şüurunda yaşamalıdır. Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının bu tədbiri göstərdi ki, yaddaşın alovu yalnız tarixi xatırlatmaq üçün deyil, həm də gələcəyi işıqlandırmaq üçün yanmalıdır.
Xocalı faciəsi unudulmur və unudulmamalıdır. Çünki unudulan tarix təkrar olunur. Azərbaycan xalqı isə yaddaşını qorumaqla gələcəyini də qoruyur. Bu tədbir bir daha sübut etdi ki, Xocalı yalnız bir şəhərin adı deyil, həm də bir millətin vicdanında əbədi yaşayan simvoldur.
Mövsümağa Ədalət oğlu nitqinin sonunda sözlərini xüsusi bir minnətdarlıqla tamamladı. O, Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə bu qələbə sevincini xalqımıza yaşatdığı üçün təşəkkürünü bildirdi. Bu təşəkkür sadəcə bir rəsmi ifadə deyildi – həm də bir millətin taleyindəki dönüş nöqtəsinə, ədalətin bərpasına və tarixi haqqın yerini tapmasına ünvanlanan minnətdarlıq idi.
Eyni zamanda, Mövsümağa Ədalət oğlu Allahdan şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə isə can sağlığı arzuladı. Bu sözlər bir dua, bir vicdan çağırışı, bir millətin ruhunun səsi idi. Çünki Xocalı faciəsi yalnız bir tarixi hadisə deyil, həm də şəhidlərin qanı ilə yazılmış bir yaddaşdır. Bu yaddaşın qorunması, qazilərin fədakarlığının qiymətləndirilməsi və Ali Baş Komandanın müdrik rəhbərliyi ilə qazanılmış qələbənin dəyəri bütöv ruhun ifadəsi kimi səsləndi.
Xocalı – bir millətin vicdanında əbədi yaşayan simvol, şəhidlərin ruhunda işıq saçan çıraq, qazilərin fədakarlığında dirənişin adı, Ali Baş Komandanın müdrik rəhbərliyi və qələbə əzmi milli gücün təcəssümüdür.